Feedback & förbättringar
Vi vill gärna ha dina förslag och idéer på hur vi kan göra Gardio bättre för dig! Berätta om fel du upptäckt, föreslå funktioner eller förändringar, och kom ihåg att rösta på idéer så vi vet vilka som är viktigast för dig!
OBS! Ett förslag per post!
-
Utomhuskamera
Utomhus bevakning av husets ingångar/fönster
298 votesUtveckling av utomhuskamera pågår. Vill inte lova något datum ännu dock.
-
Fjärrstyra kamerainställningar via Mina Sidor
Möjlighet att starta om/rikta om kameror på distans. Vi som har larm i fritidshus tycker det är jobbigt att åka 30 mil eller mer för att starta om kameror om de slutar fungera.
Maskning borde också kunna ske på distans och egentligen ser jag ingen skillnad på inställningar på panelen och på distans, det borde funka på samma sätt.
60 votesVi kör ett projekt nu där alla funktioner i larmpanelen flyttar in i mobilen istället, så detta är på G
-
Omedelbar notifiering i mobilen vid larm när jag är hemma
Jag larmar på när sover, och om någon kommer in i huset så vill jag ha notifiering i mobilen omedelbart, dvs inte efter 40 s när nedräkningen avklarad.
36 votesVi lägger till flera typer av notifieringar nu. En är att det säger ‘pling’ i mobilen direkt när larm triggas (dvs när nedräkningen STARTAR på panelen. Sedan blir det ju larmsignal i mobilen när räknat ned till noll (som idag).
-
Faktura
Hej.
Jag vill ha en E-faktura på min räkning, jag tycker att endast få en faktura på mail är under all kritik! Autogiro är inte ett alternativ som jag tycke är bra heller.
MVH
Wille25 votesVi byter nu affärssystem och kommer då kunna ha fler betalalternativ. Första kunderna testar redan.
-
Övervaka kamerornas uppkoppling
Nyfiken på hur man löst frågan med externa störsignaler, finns det aktiv monitorering av kameror som gör att larmet aktiveras då kameror störs ut av en extern radion frekvens? Känner till fall där professionella Tjuvar andvänt sig an denna teknik för att oberört kunna ta sig in!
om detta är fallet så hur ser er plan ut för att försvåra ex genom kryptering?
17 votes -
"Lagg"/för låg uppdateringsfrekvens av kameran -> video
Kameran har på tok för mycket "lagg" (bildernas uppdaterings frekvens) default och ger dålig "premiumkänsla".
1) Man skulle kunna ställa detta själv under inställningar och varför inte upplösningen på bilderna.
2) man borde kunna se om routern/huvudenheten kan ställas på ett bättre ställe, tex är det något som stör etc. En enkel "signaloptimerings funktion" hade gjort att er lösning ahde optimerats/kalibrerats på ett enkelt vis.11 votesVi jobbar nu på att införa videoström istället för för ström av stillbilder som nu.
-
Live view med motorstyrning pan-tilt
Jag som har larmet på min sommarstuga går ofta in på "titta nu" för att se så allt står rätt till. vill dock kunna vrida kameran för att ex se om kaffebryggaren står på eller om ett annat fönster står öppet och liknande. Det hade varit bra även efter en storm att kunna vrida kameran så man ser ut genom ett annat fönster och se om trädgårdsmöblerna blåst bort eller träd vält.
11 votesVideoström är på G, och då kommer man kunna styra kameran, ändra maskeringar och djurfilter mm från dator eller mobil.
-
Styra vilka användare som får info om på-/av-larmning
Skulle vilja kunna styra vilka användare som får info om på-/av-larmning. Det blir ett jäkla plingande i alla telefoner annars ;( / Jan
9 votesI IOS kan varje användare nu styra ljudet individuellt per larm, så man slipper höra tex när ngn går hem från kontoret på kvällen. Skall komma även i Android.
- Don't see your idea?